Gra na PC

Mimo, że automaty Pump It Up stają się w Polsce coraz popularniejsze, to i tak mieszkańcy wielu regionów naszego kraju nie mają do nich dostępu. Na szczęście istnieje możliwość zagrania w Pump It Up w domu, używając swojego komputera.

Oprogramowanie

Na początku trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie gry. Do wyboru mamy 6 oficjalnych gier: koreańskie the Fusion, 3rd Dance Floor, 3rd O.B.G SE i Perfect Collecion oraz Evolutionary Dance Floor i Prex 3 wydane po angielsku. Niestety zakupienie którejkolwiek z nich za rozsądne pieniądze graniczy z cudem.

Istnieją trzy alternatywy dla oryginalnych PIU.

Pierwszą z nich jest Pump It Up: Pro. Gra początkowo wydana na automaty została nieoficjalnie przeportowana na komputery. Strona wciąż wspierająca projekt (głównie piosenki) znajduje się TU

Drugim, darmowym i legalnym rozwiązaniem jest open sourcowy program Stepmania działający pod wszystkimi systemami operacyjnymi. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ściągnięcie PumpManii, czyli Stepmanii przerobionej tak, by przypominała Pump It Up. Program można pobrać tutaj. Gdy go zainstalujemy to wchodzimy w Options>Select Game>Pump, następnie będziemy potrzebować kilku piosenek. Możemy je pobrać np. stąd lub stąd. Później wchodzimy do folderu, gdzie zainstalowaliśmy PumpManie(prawdopodobnie c:/Program Files/PumpMania/) i wybieramy katalog Song. Wchodzimy do niego i tworzymy pusty katalog o dowolnej nazwie. Teraz wypakowujemy do niego foldery z pobranymi piosenkami. Ot cała filozofia – możemy już uruchomić program i grać.

Ostatnią alternatywą jest StepF2.
StepF2 jest to aktualnie najlepszy program symulujący PIU. Wizualnie jest to Fiesta 2 na silniku Stepmanii ze zmienionym kodem źródłowym, aby bardziej przypominać pumpa. Całość jest w zakladce Download

Akcesoria

Pump It Up jest grą taneczną, dlatego granie w nią na klawiaturze nie pozwoli nam w pełni poczuć jej magii. Obecnie w Polsce mamy do wyboru 3 różne typy mat.

Jeśli nie pasują nam standardowe ustawienia przycisków, to wchodzimy w  General Options -> Config Key/Joy Mappings. W tym samym miejscu możemy również konfigurować maty.

Mata #1 – Granie na biedaka

Najmniej wygodnym (i niewymiarowym), ale za to najtańszym sposobem jest połączenie dwóch mat do Dance Dance Revolution. Koszt wykonania to ~40zł i przy okazji możemy wykorzystywać ją do grania w zwykłą Stepmanię w dwie osoby.

Zwykła mata do DDRa ma 10 aktywnych przycisków – start, select i 8 strzałek. Aby zagrać na niej w Pump It Up w rzeczywistości brakuje nam tylko jednego – środkowego – guzika. Możemy więc położyć na sobie (i skleić taśmą) dwie maty w ten sposób, bo jeden z guzików dolnej robił za środkowy panel górnej. Wygląda to w ten sposób:

6rn0uo

 

Mata #2 – oryginalna, miękka

Rozwiązanie nieporównywalnie lepsze od poprzedniego. Za niewiele ponad 100zł można dostać na Ebayu oryginalną matę do Pump It Up, którą można podpiąć pod Playstation 2. Dokładając kolejne 20zł do przejściówki, która pozwali nam podpiąć ją pod USB możemy cieszyć się pełnowymiarową matą.

Mata #3 – solidna i droga

Twarda mata pozwoli poczuć nam się prawie tak samo jak na automacie, niestety kosztuje kilkaset złotych. Jeśli chcesz grać w Pump It Up na poważnie jej zakup będzie praktycznie obowiązkowy. W Polsce produkcją twardych mat zajmuje się już tylko jedna osobą, którą jest Tekatom i swoje maty robi on mechanicznie.
Dawniej był jeszcze John Reactor, który robił maty ręcznie.

Maty niestety nie posiadają poręczy, która znacznie ułatwia grę trudnych piosenek. Z kolei zamontowanie tzw. raila może okazać się droższe niż sama mata – metalowa rura musi utrzymać ciężar ciała skaczącej osoby.

Kolejnym mankamentem jest różnica w ilości sensorów. Oryginalna mata na automacie jeden panel posiada cztery sensory po jednym na każdą ścianę panelu co daje dwadzieścia sensorów na mate. Natomiast w matach u Tekatoma każdy panel posiada jeden sensor na środku co daje pięć sensorów na mate.
Co to zmienia? Do ~15 poziomu nic z wyjątkiem bracketów które pojawiają się również na niższych poziomach, a wykonuje się je gorzej.

Natomiast pomimo tych wad maty dają bardzo dużo zabawy oraz skaczę się o wiele lepiej niż na szmaciankach. Są po prostu godne polecenia.

Pump It Up na konsolach

Tak samo jak Dance Dance Revolution, w Pump It Up można także zagrać na konsolach. Do dyspozycji są wersje Exceed i Zero wydane na Playstation Portable (gramy za pomocą d-pada i guzików 18px-PlayStationX.svg, 18px-PlayStationCircle.svg, 18px-PlayStationTriangle.svg, 18px-PlayStationSquare.svg), a także Exceed wydane na PlayStation2 oraz Xboxa. W przypadku wersji na konsole stacjonarne mamy do wyboru grę na padzie, bądź podłączenie maty, jeśli jest dedykowana dla urządzenia.

Podsumowanie

Istnieje kilka możliwości gry w PIU poza salonami gier. Należy jednak pamiętać, że nawet sprowadzenie całego automatu (koszt do 50 tysięcy złotych w zależności od wersji oprogramowania, rodzaju oraz stanu maszyny) i tak nie da nam takich doznań jak gra poza domem.Pump It Up to nie tylko sama maszyna z grą. Tak samo ważni są kumple z którymi będziemy się wspólnie bawić, czy gapie którzy będą podziwiać z zachwytem naszą grę. To jest właśnie prawdziwa potęga Pump It Up!