RIO czyli zachodnie PIU

RIO jest to „klon” PIU na zmienionym kodzie źródłowym Stepmanii 5.
Autorem tej modyfikacji Christopher Cortes, który jest również bardzo dobrym StepMakerem
Różnic między RIO a PIU jest wiele. Postaram się wszystkie opisać i pokazać na screenach.
Na samym początku należy wspomnieć, że RIO posiada piosenki które znamy doskonale z Vivy, Eski, 4fun tv itd. czyli zachodni gracze będą znali większość utworów.

Po uruchomieniu programu wita nas piękny ekran tytułowy gdzie możemy zacząć grę, przejść do opcji lub wyłączyć program

Gdy rozpoczniemy grę od razu wyskakuje ekran, który dla mnie jak i dla wielu pumperów przypomni stare dobre czasy gdzie na wersjach PIU takich jak „Zero” czy „NX” mogliśmy wybrać czy chcemy włączyć grę dla początkujących (Easy Station) czy normalną (Arcade Station).
Tutaj jest podobnie: Beginner Mode jest trybem dla ludzi początkujacych, Arcade Mode trybem normalnym ze wszystkimi piosenkami, natomiast PRO Mode to nic innego jak Arcade z wyższym judgem

Wybieramy oczywiście tryb Arcade po czym zostajemy przeniesieni do menu wyboru piosenki. Po naciśnięciu „7” lub „9” przechodzimy do wyboru folderu tak jak na oficjalnym PIU. Jednak tutaj foldery podzielone są głównie na gatunki muzyczne.
Folderów znajdziemy 10 z czego 7 to gatunki muzyczne (Country, E.D.M, Hip-Hop, Latin, K-Pop, Pop i Rock), a 3 to odpowiedniki Full Songs, Remix, Short Cut

Jak widać na screenie wyżej menu wyboru jest przejrzyste i przyjemne dla oka. Wygląda trochę jak połączenie Fiesty i Prima. Menu modyfikatorów możemy włączyć tak samo jak w oryginalnym PIU czyli poprzez wklepanie kombinacji :1: :3: :1: :3: :1: :3:
Wielkich zmian tutaj nie ma. W podstawowym menu możemy zmienić szybkość strzałek, noteskin oraz screen filter czyli taki czarny pasek na którym są strzałki (jest to fajny bajer, którego w oryginalnym PIU nie ma) natomiast w systemie zresetować ustawienia, wyłączyć BGA lub zmienić po prostu na czarne tło oraz uruchomić Perfectionist Mode czyli PRO Mode z początku

Czas na gameplay.
Tutaj jest wiele różnic względem klasycznego PIU. Zaczynając od części wizualnej pierwsze co rzuca się w oczy to ten czarny pasek po którym lecą strzałki o którym pisałem wcześniej. Na samej górze widać zapełniający się na fioletowo pasek, który pokazuje ile jeszcze zostało czasu do końca piosenki. Fajnym bajerem są strzałki które po ich trafieniu pękają jak szkło.
Sama mechanika również uległa zmianie. System trafień został podzielony na „Ravin”, „Cool”, „Okay” oraz „Miss”, których licznik jest nad konturami strzałek. Sam judge oraz holdy również bardziej przypominają te z oryginalnej Stepmanii (judge 4-5). Warto również wspomnieć o liczniku procentów na samym dole czarnego paska, którego w oryginalnym PIU zawsze brakuje.

Ostatnią zmianą jest operator menu (opcje). Zostały mocno okrojone, aby łatwiej można było się odnaleźć.

Podsumowując RIO jest czymś więcej niż tylko słabym klonem PIU. Autor oraz ekipa odpowiedzialna za simy, theme wykonała kawał dobrej roboty.
Widać że w całość zostało włożone dużo serca i miejmy nadzieje, że wszystko wypali i projekt będzie kontynuowany.