Wersje gry

Oficjalne:

1. Pump It Up: The Ultimate Remix [1st Dance Floor] (Automaty – Korea)

Wydana: Październik 1999

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Double, Nonstop Remix, Battle

Pierwsza wersja gry. Zawiera 15 zwykłych piosenek i 4 Nonstop Remixy.

Od tej wersji stały się popularne takie piosenki jak „Funky Tonight” czy „Another Truth”.

2. 2nd Dance Floor (Automaty – Korea)

Wydana: Grudzień 1999

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Double, Nonstop Remix, Nonstop Remix Double, Battle

Drugie wydanie gry. Zawiera 4 stare piosenki, jeden stary remiks, 17 nowych piosenek i 6 nowych remiksów. Interfejs pozostał ten sam, natomiast nowe Nonstop Remixy są ukryte i dostępne tylko za pomocą kodów. Także, żeby zagrać Nonstop Remixy Double potrzebny jest kolejny kod.

3. The Fusion / 1st & 2nd Dance Floor (Komputery – Korea)

Wydana: Grudzień 1999

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Double, Nonstop Remix, Nonstop Remix Double, Battle

Pierwsze domowe wydanie gry, nie ma jego odpowiednika na automaty. Zawiera piosenki z pierwszych trzech części, łącznie 43 oraz 16 Nonstop Remixów.

W pewnym sensie jest to zapowiedź O.B.G.

4. 3rd Dance Floor / O.B.G. (Oldies But Goodies) (Automaty/Komputery – Korea)

Wydana: Maj 2000

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Crazy, Double, Nonstop Remix (single/double), Battle

Pierwsza wersja z trybem Crazy, jednak żeby go uruchomić potrzebny jest kod. Kod ten ma także efekt na Nonstop Remixie, lecz nie działa z trybem Nonstop Remix Double.

Gra miała kompletnie nową listę piosenek. Ta część przywróciła do życia wiele koreańskich hitów z lat 90-tych. Nowe piosenki od BanYi także były stylizowane na tamte lata. Tylko 2 piosenki z 23 były ze starszych odsłon gry. Obie wróciły z trudniejszymi stepchartami. Oprócz tego jest także 7 Nonstop Remixów łącznie z tym, który był ukryty w drugiej częsci gry (także ma nowy stepchart).

5. 3rd O.B.G. SE (Season Evolution) (Automaty/Komputery – Korea)

Wydana: Wrzesień 2000

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Crazy, Double, Nonstop Remix (single/double), Battle

Oprócz nowych piosenek nie ma zbytnio wielu zmian w tej wersji. Głównym dodatkiem są nowe, wakacyjne piosenki.

Dodano 14 nowych piosenek, 1 Nonstop Remix oraz kilka piosenek z poprzednich mixów.

6. The Collection (Automaty – Korea)

Wydana: Listopad 2000

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Double, Nonstop Remix (single/double), Battle

Kolejne wydanie w formie kolekcji. Zawiera prawie wszystkie poprzednie wydane piosenki oprócz jednej, która była ukrytą w wersji SE. Całość została wydana z interfejsem dostępnym w wersji O.B.G.

Zawiera 66 piosenek oraz 18 Nonstop Remixów.

7. Perfect Collection (Automaty/Komputery – Korea)

Wydana: Grudzień 2000

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Double, Nonstop Remix (single/double), Battle

Jak nazwa sugeruje, ta wersja jest ulepszoną edycją „The Collection”, która zawiera wszystkie piosenki z niej oraz 17 nowych. Razem są to 83 piosenki i 18 Nonstop Remixów.

Interfejs jest podobnych do tego z poprzednich części, jednak tryb Crazy jest dostępny bez specjalnego kodu. Oprócz tego zmieniono tryb wybierania piosenki na taki, który jest podobny do Dance Dance Revolution.

Wersje tą wydano później także na komputery, jednak zawierała ona interfejs z wersji „The Premiere”.

8. The Premiere (Automaty – międzynarodowa/Brazylia)

Wydana: Czerwiec 2001

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Double, Battle

Pierwsze międzynarodowe wydanie gry. Zawiera 6 nowych piosenek, wszystkie to popowe covery amerykańskich hitów oraz 81 starych piosenek. Niektóre piosenki mają zmienione nazwy, więc mają one angielskie tytuły.

Interfejs został zmieniony: niebieskimi strzałkami wybieramy piosenke, jednak tylko jedna pokazuje się na ekranie. Oczywiście wszystko potwierdzamy środkowym przyciskiem. Czerwone strzałki służą teraz tylko do wpisywania kodów.

Wydano także specjalną brazylijską edycję, która miała także 8 popowych piosenek w języku portugalskim.

9. Evolutionary Dance Floor (Komputery – międzynarodowa)

Wydana: Czerwiec 2001

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Double

Wersja ta jest próbą zdobycia popularności gry na międzynarodowym rynku. Uważana przez większość osób za najgorsze wydanie na komputery, mające bardzo mało piosenek i brak trybu Crazy. Jednakże jest jedna zaleta tego wydania, a mianowicie gra zawierała wysokiej jakości „szmaciankę”, którą można użyć także z Prex 3, bądź Exceed (PS2).

10. The PREX (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Listopad 2001

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Double, Battle

Kolejna „kolekcja”, tym razem mająca na celu złączenie „The Premiere” oraz „Extra” (pierwszej litery tworzą nazwę tej edycji). Zawiera 87 piosenek z „The Premiere” oraz 22 z „Extra” (brakuje Nonstop Remixów oraz „First Love” od Clon).

Użyty interfejs pochodzi z wersji „The Premiere”.

11. Rebirth (Automaty – Korea)

Wydana: Styczeń 2002

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Crazy, Double, Half-Double, Division, Combo Battle

Ta koreańska edycja dodała kilka funkcji do interfejsu z „The Premiere”, m.in.: inne kody, nowy kod do zmiany pomiędzy Easy, Hard oraz Crazy. Dodano także nowe tryby: Division oraz Half-Double.

Zawarto w niej tylko 36 nowych piosenek. Stare nie powróciły.

12. Premiere 2 (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Marzec 2002

Dostępne tryby gry: Easy, Hard, Crazy, Full Double, Half-Double, Division, Combo Battle

Międzynarodowa wersja „The Rebirth”. Zawiera 36 piosenek z „The Rebirth” oraz 66 z „The Premiere”. Piosenki z „Extra” nie są dostępne.

Wersja ta nie jest uznawana za „kolekcję”, tylko za międzynarodową (oraz alternatywną) wersję „The Rebirth”.

13. PREX 2 (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Listopad 2002

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Full Double, Combo Battle

Ta międzynarodowa „kolekcja” ponownie wprowadza nam piosenki z „Extra”. W dodatku została wydana z interfejsem z tego wydania. Ogółem, w tej części udostępniono nam 93 piosenek, z czego 36 z „The Premiere 2”, 21 z „Extra” oraz 36 z poprzednich części.

Ciekawostką jest to, że oprócz tego wydano także wersję beta PREX 2, która nazywała się „Extra+”. Obie części są bardzo rzadkie.

14. Premiere 3 (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Maj 2003

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Full Double, Half-Double, Combo Battle

To międzynarodowe wydanie zawiera interfejs z „Extra” oraz 20 nowych piosenek, głównie z gatunku amerykańskiego popu oraz latino z powodu rosnącej popularności gry w Ameryce Łacińskiej.

Wersja ta zawierała tylko 36 starych piosenek oraz 16 nowych coverów od nieznanych artystów. Przez większość osób uznawana jest za najgorsze wydanie gry, głównie z powodu za prostych stepchartów.

15. PREX 3 (Automaty/Komputery – międzynarodowa)

Wydana: Październik 2003

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Half-Double, Combo Battle

Wersja ta jest rozszerzeniem „The Premiere 3”, dodając 3 piosenki oraz kilka z poprzednich części, które nie były zawarte w „The Premiere 3”. Gra używa tego samego interfejsu co jej poprzednik. Ogółem jest w niej 76 piosenek.

Oprócz nowych piosenek w grze powróciły takie kawałki BanYi jak „Hypnosis” oraz „Ignition Starts” oraz kilka piosenek, które nigdy wcześniej nie pojawiły się w międzynarodowych wydaniach gry. Dorzucono także kilka nowych stepchartów do starszych piosenek oraz tryb Nightmare.

W grze miały pojawić się także takie hity jak „Objection” od Shakiry,”It’s My Party” od Thalii, „Music” Madonny, „Just a Girl” od No Doubt oraz „Master of Puppets” Metalliki. Niestety Andamiro nie uzyskało licencji na nie i musiałby być usunięte z gry, jednak grupa zapalonych fanów znalazła szczątki tych piosenek w plikach gry.

W grudniu 2003 roku wydano także wersję na PC, która zawierała dodatkową piosenkę – „An Interesting View” od BanYi.

16. Exceed (Automaty – międzynarodowa/PS2 – Korea/PSP – Korea)

Wydana: Kwiecień 2004

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Battle

Exceed był dziesiątym, pełnym wydaniem na automaty. Andamiro postanowiło upamiętnić także to wydanie, dodając m.in. X do logo. Z nowych rzeczy dodano także nowy interfejs, w którym podzielono piosenki na następujące kanały: BanYa, Pop oraz K-Pop. Czerwonymi strzałkami wybieramy kanał, natomiast niebieskimi piosenkę. Środkowym panelem otwieramy menu z wyborem poziomu trudności. Exceed wprowadził także nową wersję hardware’u, pozwalającą na lepsze osiągi graficzne i płynniejszą grę. Dodano także 24 nowe piosenki (wraz z ukrytą „Monkey Fingers”), co daje nam łącznie 102 piosenki. Wróciła także jedna piosenka, „Fighting Spirits” z drugiej części gry. Z ciekawostek można dodać to, że w menu operatora można blokować piosenki.

17. Exceed 2 (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Grudzień 2004

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Score Battle, Combo Battle, Item Battle, Remix

W Exceed 2 ujrzymy tylko 18 nowych piosenek, jednak wprowadzono tutaj także nowy interfejs – Stacje. W grze wprowadzono 3 stacje – Arcade – zwykły tryb gry, Battle – zawierającą 4 rózne tryby „bitwy” oraz Remix Station, gdzie możemy zagrać w 2 piosenki. Charakterystyczną rzeczą w Battle jest to, że za jeden kredyt możemy zagrać jedną piosenkę na dwie osoby, jednak wybór piosenek jest limitowany – dostępne są tylko te z Remix Station, w dodatku tylko z trybu Hard. Podczas gry w tym trybie można przeszkadzać sobie modyfikatorami aktywowanymi, gdy staniemy na strzałce ze specjalną ikoną. Oprócz tego, na ekranie wyświetlają nam się postacie, które reagują podczas gry gdy tracą, bądź zyskują życie. Ciekawostką jest to, że podczas gdy przejdziemy piosenkę z poziomem trudności Crazy lub Nightmare na S to odblokowuje się nam specjalna, bonusowa piosenka – „Raw” – która jest przedłużoną wersją openingu „Exceed 2” zawierającą stepchart, zawierający wiadomość.

W grze mamy ogółem 136 piosenek.

18. Exceed SE (PS2/Xbox – międzynarodowa)

Wydana: Sierpień 2005

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Battle, Freestyle, Nightmare, Sudden Death, Home, Survival, Arcade, Video

Exceed SE jest domową wersją „Exceed” wydaną na Xboxa oraz PlayStation 2. Interfejs jest oparty na tym z oryginalnego Exceed, natomiast lista piosenek jest bliższa tej z Exceed 2. W dodatku obsługiwana jest opcja różnych poziomów trudności na dwóch matach.

Wersja na PS2 miała 101 piosenek, a wersja na Xboxa tylko 97. Xboxowa wersja miała posiadać piosenki wydawane w DLC jednak nigdy nie zostało to użyte. Oprócz tego ta wersja miała edytor stepchartów. W miejsce edytora stepchartów oraz braku DLC na PS2 dodano dwie piosenki: Canon-D oraz We Don’t Stop.

19. Zero (Automaty – międzynarodowa/PSP – Korea)

Wydana: Luty 2006

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Another, Mission, Easy Station, Remix

Pump It Up Zero zawiera kompletnie nowy interfejs, umożliwiający podgląd BGA podczas wyboru piosenki. Dodano także możliwość gry na dwóch różnych poziomach w trybie dla obu graczy. Zero zawierało także „Easy Station”, tryb gdzie można było nauczyć się gry oraz „Mission Station”, gdzie aby przejść piosenkę musimy zaliczyć ją wraz z określonymi warunkami, np. „Przejdź z oceną B lub wyżej”. Jest to także ostatnia część tworzona przez Freevolt Team.

20. NX (New Xenesis) (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Grudzień 2006

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Special Station (Another, Remix, Full Song), Training Station, World Tour

NX wprowadziło wiele nowych elementów do serii Pump it Up, m.in. nowy interfejs, 29 nowych piosenek oraz „Special Station”, miejsce na wszelakie remixy, pełne wersje piosenek lub dodatkowe stepcharty (aka. Anothery). Oprócz tego wprowadzono tam zalążek WorldMaxa, tzn. system World Tour, miejsce, gdzie można wykonywać misje (nazwane miastami) w zestawach trzech piosenek.

21. NX2 (Next Xenesis) (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Styczeń 2008

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Special Station (Another, Remix, Full Song), Training Station, WorldMax

NX2 to duży skok pomiędzy NX. Dodano tutaj m.in. 30 nowych piosenek, możliwość używania specjalnego pendrive’a do zapisywania postępów w grze (aktualnie bardzo słabo dostępne), ogrmony tryb WorldMax, gdzie możemy przechodzić przeróżne misje o zróżnicowanym poziomie trudności oraz możliwość wysyłania wyników do internetu (niestety nie jest ona już dostępna z powodu wyłączenia serwerów PumBi V1).

22. NXA (NX Absolute) (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Grudzień 2008

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Crazy, Freestyle, Nightmare, Special Station (Another, Remix, Full Song), Easy Station, WorldMax, Brain Shower

NXA jest ostatnią częścią gry z serii NX. Dodano do niej 26 nowych piosenek, wiele nowych remixów oraz pełnych piosenek (jak na razie jest to wersja, w której zawarto najwięcej piosenek). Powiększono także tryb WorldMax do ok. 700 misji. Oprócz tego dorzucono nowy tryb – Brain Shower – w którym nie tylko klikamy strzałki, musimy także wykonywać np. działania matematyczne. Rozszerzono także sens PumBi, gdyż teraz możemy kupować przedmioty do gry dzięki punktom zdobytym podczas niej.

23. Fiesta (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Marzec 2010

Dostępne tryby gry: Basic Mode, Full Mode: Single, Double, Performance, Remix, Full Song, Short Cut, Quest World, Skill Up Zone, Battle

Najpierw wydana w Meksyku, potem miała dopiero swoją światową premierę. Zawiera ogółem ok. 900 stepchartów, wiele nowych remixów, nowy tryby: Short Cut, Quest World oraz Skill Up Zone. W tej części gry można używać większości ogólnie dostępnych pendrive’ów. Dodano także możliwość patchowania automatów poprzez USB. Prawdopodobnie wyjdzie także do Fiesty edytor kroków, lecz na razie nie wiadomo kiedy.

24. Fiesta EX (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: Styczeń 2011

Dostępne tryby gry: Basic Mode, Full Mode: Single, Double, Performance, Remix, Full Song, Short Cut, Quest World, Skill Up Zone, Battle

Najnowsza część gry, jest następcą „Fiesty” posiada ponad 350 piosenek (z czego 30 nowych) na ~2,000 stepchartach, dodano również możliwość gry w trzy osoby. Kosmetycznie od poprzedniczki różni się tym, że po wpisaniu kodu na Full Mode ekran zmienia kolor z różowego na niebieski.

25. Fiesta 2 (Automaty – międzynarodowa)

Wydana:

Dostępne tryby gry: Basic Mode, Full Mode: Single, Double, Performance, Remix, Full Song, Short Cut, Quest World, Skill Up Zone, Battle

24. Prime (Automaty – międzynarodowa)

Wydana:

Dostępne tryby gry: Basic Mode, Full Mode: Single, Double, Performance, Remix, Full Song, Short Cut, Quest World, Skill Up Zone, Battle

Spin-offy:

1. EXTRA (Automaty – Korea)

Wydana: Luty 2001

Dostępne tryby gry: Normal, Hard, Extra Expert (single/double), Double, Nonstop Remix (single/double), Battle

Ostatnie tylko koreańskie wydanie gry.

Wersja ta jest lekko unikatowa, m.in. zmieniono w niej nazwę Crazy na Extra Expert, wprowadzono nowy interfejs, nowe Double Challenge oraz holdy. Jako, że to koreańskie wydanie gra zawiera tryb Nonstop Remix.

Na nowym interfejsie niebieskimi strzałkami wybieramy piosenkę, natomiast czerwonymi zmieniamy tryb gry. Używając jednego kredytu możemy zagrać w piosenkę z dowolnego trybu. Oczywiste jest to, że tryby Double nie są dostępne, gdy grają dwie osoby, a tryb Batlle dostępny gdy gra jedna osoba. Tak jak w wersji „The Premiere”, środkowym przyciskiem potwierdzamy wybór.

Wersja ta została stworzona przez F2System (m.in. w 2000 roku wydali oni Techno Motion), dzięki czemu dodano dwie dodatkowe piosenki: „Holiday” oraz „Can Can” (w obu przypadkach wykonawca jest podpisany jako F2System, chociaż „Can Can” został stworzony przez Radzeky’ego. Zostało to później poprawione. Oprócz tego, piosenka była przenoszona z kategorii do kategorii z powodu problemu z przydzieleniem jej.)

2. PRO (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: 2007

Dostępne tryby gry: Beginner, Easy, Medium, Hard, Expert, Half-Double, Freestyle, Nightmare, Routine

Pump It Up Pro są tworzone przez ekipę „Fun in Motion” w oparciu o silnik Stepmanii 4.

Pierwsza część została wydana w 2007 roku, natomiast druga w 2010 roku, przed wakacjami.

Głównymi różnicami są takie rzeczy jak:

  • Inny system „trzymania” holdów – system bazuje na tym samym, co Dance Dance Revolution, czyli musimy kliknąć holda w odpowiednim momencie, nie możemy go trzymać wcześniej.
  • Nowy system oceniania – zmniejszenie marginesu błędu, przed „Perfect” dodano jeszcze „Superb”.
  • Występowanie rollów, czyli holdów, w których musimy tupać nogami.
  • Występowanie min w zwykłych piosenkach.
  • Menu wyboru modyfikatorów (chociaż we Fieście też jest dostępne).
  • Nawigacja po menu za pomocą umieszczonych na automacie przycisków
  • Kompletnie nowa lista piosenek, zawierająca wiele utworów tworzonych przez mało znanych artystów.

Niestety, w Polsce nie ma żadnego automatu Pump It Up Pro, a sama gra jest mało lubiana przez społeczność „pumperów”, za to lubiana przez osoby przechodzące z Dance Dance Revolution, bądź In The Groove.

2. PRO 2 (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: 2010

Dostępne tryby gry: Beginner, Easy, Medium, Hard, Expert, Half-Double, Freestyle, Nightmare, Routine

3. Infinity (Automaty – międzynarodowa)

Wydana: 2013

Dostępne tryby gry: Beginner, Easy, Medium, Hard, Expert, Half-Double, Freestyle, Nightmare, Routine